Mamy finalistów olimpiad zawodowych!

     

Miło nam poinformować, że uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności znaleźli się w gronie finalistów XI Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej oraz XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

W etapie centralnym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej reprezentować nas będzie Klaudia Woźniczka  z kl. III K, a w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności Kinga Wojtyca z klasy III G. 

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej składa się z części pisemnej i praktycznej. W części pisemnej uczniowie muszą rozwiązać test, na który składa się 60 zadań sprawdzających wiedzę z zagadnień związanych z hotelarstwem we wskazanej literaturze danej edycji Olimpiady. Część praktyczna polega na wykonaniu zadania z obsługi konsumenta i obsługi gościa w recepcji w języku obcym.

W Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności w eliminacjach okręgowych uczestniczyło 99 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Bicz,  Agnieszka Biela, Kinga Wojtyca i Przemysław Baran. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca (trójka była w pierwszej piętnastce), a Kinga Wojtyca przeszła do etapu centralnego. Tematyką wiodąca olimpiady były "Produkty mleczne-technologia i rola w żywieniu". Zakres wiedzy obejmował wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych, a także zagadnienia z mikrobiologii, biologii i chemii.

 

Dodała AK
29.01.2019

zsp.edu.pl